10-тисячне обмеження: чи можна уникнути санкцій

Керівник підприємства оплатив послуги іншому підприємству з власної кишені через касу банку 10300 грн. У квитанції, яку він додав до авансового звіту, у розділі «платник» зазначено, що оплату проводить підприємство в особі директора (П.І.Б.).
Підкажіть, будь ласка, чи поширюється на таку операцію 10-тисячне обмеження готівкових розрахунків? Якщо так, то чи можна зараз уникнути санкцій за таке порушення?

ВІДПОВІДЬ: У цьому випадку є порушення касової дисципліни. І виправити цю ситуацію, у принципі вже неможливо. Однак усе ж можна зменшити майбутню суму санкцій. Та про все за порядком.

Так, гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприєм­ством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами не повинна перевищувати 10 тис. грн (п. 2.3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637, далі — Положення № 637). Граничну ж суму готівкових розрахунків поки що прописано в постанові Правління НБУ від 09.02.2005 р. № 321.

Усі платежі понад зазначену вище суму необхідно здійснювати виключно безготівково. Водночас кількість підприємств (підприємців), із якими розраховуються протягом дня, не обмежено.

Зауважте, що обмеження готівкових розрахунків стосується й тієї готівки, що одержана за корпоративними банківськими платіжними картками та витрачена на оплату товарів (робіт, послуг), придбаних на виробничі (господарчі) потреби.

Зверніть увагу!

Згідно з п. 2.5 Положення № 637, навіть якщо юрособа розраховується (через підзвітну особу), уносячи до банку готівку для подальшого її переведення на рахунки інших підприємств, то такі розрахунки для платників коштів вважають готівковими!

Тож із викладених вище норм випливає, що в нашому випадку несуттєво, як платив директор  власними коштами, або ж попередньо знятими з корпоративної картки: відбувся готівковий розрахунок із контрагентом на суму понад 10000 грн. А отже, відбулося порушення п. 2.3 Положення № 637.

Дехто згадає, що десятитисячне обмеження готівкових розрахунків не поширюється на (п. 2.3 Положення № 637):

  • розрахунки підприємств із фізособами2;
  • розрахунки з бюджетами та держцільовими фондами;
  • добровільні пожертвування та благодійну допомогу;
  • використання коштів, виданих на відрядження.

Однак жоден із зазначених винятків у цьому разі не можна застосувати, адже в питанні ви пишете, що директор від імені підприємства розраховувався з іншим підприємством.

За порушення граничної суми розрахунків до платника можуть застосувати санкцію згідно з Положенням № 637. Механізм її визначення такий:

1. Кошти в розмірі перевищення понад 10 тис. грн додають до залишку готівки в касі підприємства, яке заплатило гроші (п. 2.3 Положення № 637).

2. Отриману суму порівнюють із лімітом каси, затвердженим на фірмі. Якщо вона більша за ліміт, то до підприємства-платника застосовують штраф у двократному розмірі суми понадлімітної готівки за кожен день (абз. 2 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 11.05.1999 р. № 436/95, далі — Указ № 436).

І пам’ятайте, що десятитисячне обмеження поширюється лише на платників готівкових кош­тів (див. лист НБУ від 27.04.2005 р. № 11-113/1430-4321.

Окрім наведених вище санкцій, можливі й адміністративні покарання до фізособи-підприємця чи посадових осіб підприємства. Так, ст. 16315 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КпАП) передбачено адмінпокарання за перевищення граничних сум розрахунків готівкою в розмірі від 100 до 200 НМДГ (1700 – 3400 грн). Аналогічні дії, учинені особою, яку протягом року вже піддавали адмінстягненню за згаданою статтею, призведуть до більш значущої санкції в розмірі від 500 до 1000 НМДГ (8500 –17000 грн). Застосовують таку санкцію податківці (див. ст. 2342 КпАП).

Зверніть увагу!

Адмінстягнення за ст. 16315 КпАП дозволено накладати не пізніше ніж через два місяці з дня вчинення правопорушення, а в разі триваючого правопорушення (наприклад, неведення касової книги) — через два місяці з дня його виявлення (ст. 38 КпАП). Також слід зважати на таку особливість: якщо особа, піддана адмінстягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, вона вважається такою, що не була піддана адмінстягненню (ст. 39 КпАП).

Як бачите, штрафні санкції значні. Тож уже після порушення 10-тисячного обмеження важко сказати, як можна виправити ситуацію. Проте все ж негативні наслідки можна зменшити. Звісно, якщо вдало складуться обставини.

Як ми зазначали вище, згідно з п. 2.3 Положення № 637, суму, яка перевищує 10-тисячне обмеження, додають до залишку готівки в касі, і вже після того порівнюють із лімітом каси та визначають розмір санкцій. Якщо буде перевищення, то й штрафу не уникнути. Якщо ж ні — то покарання немає.

Тож у день учинення порушення слід уважно проконтролювати, щоб перевищення обмеження чітко вписувалося в ліміт каси. Тут можна вдатися й до превентивних дій: наприкінці дня здати в банк усю зайву готівку чи навіть видати її під звіт для виробничих потреб, а наступного дня повернути (як невикористану). У разі значного розміру ліміту каси це зможе зменшити або ж і зовсім поглинути перевищення.

Отже, як бачите, у цьому випадку головне — уміло використовувати ліміт каси (звісно, якщо він у вас установлений). Але такі маніпуляції можуть вберегти хіба що від фінсанкцій. А от адмінсанкцій, згідно зі ст. 16315 КпАП, якщо їх виявлять у межах строків, установлених ст. 38 КпАП, уникнути не вдасться.

Тарас ЛИШАК,

консультант із бухгалтерського та податкового обліку,
м. Львів

1 З 1 вересня 2013 року граничну суму готівкових розрахунків — 10000 грн установлюватиме постанова Правління НБУ від 06.06.2013 р. № 210 (далі — Постанова № 210).

2 З 1 вересня 2013 року, у зв’язку з унесенням змін Постановою № 210 до Положення № 637, обмеження готівкових розрахунків поширюватиметься й на розрахунки із фізособою.