Підприємство нарахувало у червні 2017 року суми індексації зарплати за 2015–2016 рр. До яких періодів відносити донараховані суми індексації під час обкладення ПДФО: до поточного місяця чи до місяців, за які їх нарахували?
Як нараховувати ЄСВ на донараховані суми й відображати у звітності з ЄСВ?

ВІДПОВІДЬ: Питання щодо оподаткування донарахованих за минулі періоди сум зарплати виникають доволі часто. І причина тому — неоднозначні тлумачення ДФС одних і тих самих норм. Що ж маємо нині?

ПДФО. Якщо платник податку отримує доходи у вигляді зарплати за період її збереження, у т.ч. за час відпустки чи перебування працівника на лікарняному, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування (абз. 3 пп. 169.4.1 ПКУ). Оскільки суми індексації до таких виплат не належать, то на них ця норма не поширюється.

Віднедавна ДФС у цьому випадку не вбачає й підстав для застосування норм пп. 169.4.2 ПКУ щодо обов’язкового перерахунку в разі нарахування виплат за минулі періоди. Тому донараховані суми індексації включають із метою обкладення ПДФО до загального оподатковуваного доходу місяця, у якому ці суми  нараховані (див. лист ДФС від 13.05.2016 р. № 10468/6/99-99-13-01-01-15).

До речі, до цього декілька років поспіль ДФС надавала зовсім інші роз’яснення, зазначаючи, що в разі донарахування сум індексації за попередні періоди потрібно віднести їх до місяців, за які ці суми донарахували, і зробити перерахунок ПДФО (див. лист ДПСУ від 19.02.2013 р. № 2972/0/51-12/17-1115). Тож тепер це роз’яснення вже не чинне, і ним не можна користуватися.

Військовий збір. Тут немає жодних особливостей. Під час оподаткування військовим збором усю суму донарахованої у червні 2017 року індексації (за 2015–2016 рік) включають до червневого доходу.

Єдиний внесок. Донараховані за минулі місяці суми зарплати, у т.ч. і суми індексації, включають до бази нарахування ЄСВ місяця, у якому їх донарахували. Адже якщо зарплату нараховують за попередні періоди, зокрема у зв’язку з виявленням помилок, нараховані суми включають до зарплати того місяця, у якому були здійснені такі нарахування (пп. 3 п. 3 р. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. № 449).

Єдине, про що слід пам’ятати: якщо внаслідок донарахування сум індексації за минулі періоди загальна сума червневої зарплати перевищить максимальну величину бази нарахування ЄСВ (42 100 грн), то на суму перевищення над максимальною величиною бази нарахування не нараховують ЄСВ.

Звітність. У формі № 1ДФ за ІІ квартал донараховані суми індексації (за 2015–2016 рр.) відображають у складі загальної суми зарплати (графи 3а і 3), а утриманий ПДФО — відповідно, у загальній сумі нарахованого та перерахованого ПДФО (графи 4а і 4)  — з ознакою доходу «101». Донараховані суми індексації за 2015–2016 рр. також показують у розділі ІІ форми № 1ДФ — у загальній сумі нарахованого та виплаченого за ІІ квартал 2017 року доходу, а також нарахованого й перерахованого військового збору.

У Формі № Д4 за червень 2017 року суми нарахованої зарплати, у т.ч. донараховані суми індексації, включають до зарплати місяця, у якому були здійснені такі донарахування (п. 9 р. IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р.  № 435).

Тому якщо у червні  2017 року нарахували індексацію одразу за два роки, то всю суму включають до червневої бази нарахування ЄСВ (у межах максимальної бази нарахування ЄСВ) і відображають у таблиці 6 Форми № Д4 за червень 2017 року.

Отже, донараховані суми індексації з метою обкладення ПФДО та військовим збором є зарплатою, яку включають до загального місячного оподатковуваного доходу місяця, у якому вони нараховані (тобто до червня 2017 року). Донараховані суми індексації включають у базу нарахування ЄСВ за червень 2017 року (у межах максимальної бази нарахування ЄСВ) і відображають у звітності з ЄСВ як червневу зарплату (з кодом застрахованої особи «1»).

Ольга СМОЛІНА,

бухгалтер-експерт