Підприємство завищило суму від’ємного значення рядка 19 декларації з податку на прибуток. Плануємо виправити помилку. Чи потрібно нараховувати самоштраф за таку неточність, адже, як до помилки, так і після в бюджет не потрібно було перераховувати за останній квартал жодної копійки?
Відобразимо ситуацію на конкретних числах. Підприємство зазначило в декларації за півріччя 2018 року:
• у рядку 17 — 100000 грн;
• у рядку 18 — 110000 грн;
• у рядку 19 — -10 000 грн.
А потрібно було відобразити:
• у рядку 17 — 100000 грн;
• у рядку 18 — 101000 грн;
• у рядку 19 — -1000 грн.
Тобто на 9000 грн було завищено суму мінуса.
З’ясовуймо…

ВІДПОВІДЬ: Переконані, що таке порушення не тягне за собою штрафних санкцій, зокрема й у разі самостійного виправлення помилки. Максимум, що може загрожувати, — це адміністративна відповідальність  за неправильне ведення податкового обліку (а точніше — за помилки в податковій декларації). Проте податківці іншої думки. Пояснімо.

  За неправильне заповнення декларації може загрожувати адмінштраф за неправильне ведення податкового обліку. Його сума згідно з КпАП — від 85 до 170 грн, а за повторне протягом року — від 170 до 255 грн (ст. 1631 КпАП).

Що є недоплатою під час нарахування самоштрафу в разі самостійного виправлення помилок

Нагадаємо

У разі якщо платник податку виявив помилки в раніше поданій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (абз. 1 п. 50.1 ПКУ) або ж виправити помилку через поточну декларацію.

Своєю чергою, якщо платник податків самостійно виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, він зобов’язаний:

  • надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати й штраф у розмірі 3% від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку

або

  • виправити помилку за допомогою поточної декларації, у якій відобразити недоплату й суму штрафу в розмірі 5% від такої суми та сплатити їх разом із податковими зобов’язаннями відповідного звітного періоду.

Тож, самоштраф розраховують лише в разі виправлення помилки, що призвела до заниження податкових зобов’язань звітного періоду (заниження називають недоплатою). Про це чітко зазначено в п. 50.1 ПКУ, присвяченому самостійному виправленню помилок.