У серпні 2018 року резидент — платник податку на прибуток придбав товари в резидента Кіпру. Кіпр є в Переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України, затвердженому постановою КМУ від 27.12.2017 р. № 1045 (далі — Постанова № 1045). Тому за такою операцією платник податку має провести 30%-ве коригування фінрезультату.
За результатами якого звітного (податкового) періоду варто здійснити це коригування?

Передусім нагадаємо, що відповідно до пп. 140.5.4 ПКУ, фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму 30% вартості товарів, у т.ч. необоротних активів, робіт і послуг, придбаних, зокрема, у:

  • нерезидентів, зареєстрованих у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого Постановою № 1045. Ця Постанова діє з 01.01.2018, а до того часу застосовували перелік «низькоподаткових» юрисдикцій, затверджений розпорядженням КМУ від 16.09.2015 р. № 977-р (див. матеріал «Новий перелік держав, операції з резидентами яких визнаються контрольованими» газети № 3/2018);
  • нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до Переліку організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи, затвердженого постановою КМУ від 04.07.2017 р. № 480 (далі — Перелік № 480). Цей Перелік застосовують із 27.07.2017.

Таке коригування не здійснюється за:

  • операціями з борговими зобов’язаннями (п. 140.2 ПКУ);
  • операціями з виплати роялті (пп. 140.5.6 ПКУ);
  • контрольованими операціями згідно зі ст. 39 ПКУ.

На замітку

Які саме операції є контрольованими та які існують вартісні критерії для їх визнання, ми розповідали в матеріалі «Контрольовані операції: критерії визнання» газети № 183/2018.

Також 30%-ве коригування НЕ застосовується в разі, якщо операція не є контрольованою, але сума витрат підтверджується за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, установленої ст. 39 ПКУ, але без подання звіту.