Підприємство з 2018 року перейшло на подання річної декларації з прибутку. За 2017 рік була декларована сума збитку з податку на прибуток.
2018 рік виходить прибутковим — «з’їдає» збиток попереднього року. За 2018 рік декларацію подаватимемо вже в 2019 році.
Яким чином у цій ситуації подавати Звіт про пільги? Як відобразити збиток, що зменшує базу оподаткування, у Звіті про пільги?

ВІДПОВІДЬ: Оскільки підприємство подаватиме річну декларацію з податку на прибуток, то й Звіт про пільги з податку на прибуток подають за результатами року. Адже відображають суму податку на прибуток, яку не сплатили у зв’язку зі зменшенням бази на збитки попереднього періоду. Тобто сума пільги залежатиме від прибутку за результатами 2018 року. Пояснімо.

Податковий збиток попереднього року (задекларований у рядку 04 декларації за попередній рік) зменшує об’єкт оподаткування в наступному році як різниця з податку на прибуток (пп. 140.4.2 ПКУ). Водночас таку різницю, як «від’ємне значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років» застосовують як ті платники, що використовують усі різниці з податку на прибуток (оскільки мають бухдохід понад 20 млн грн), так і ті, що відмовилися від різниць із р. ІІІ ПКУ, так як бухдохід не дотягнув до 20 млн грн (пп. 134.1.1 ПКУ). Про це ми розповідали в матеріалі «Порядок урахування від’ємного значення об’єкта оподаткування» газети № 236/2018.

Тож, податковий збиток минулих років, який спрямовується у зменшення бази оподаткування, трактують як пільгу (див. п. 30.9 ПКУ).

Своєю чергою, за пільги, якими скористалося підприємство, потрібно відзвітувати (див. п. 30.6 ПКУ, Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджений постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233).

У разі якщо підприємство подає декларацію з податку на прибуток лише за підсумками року, то несплачений податок на прибуток через застосування пільги воно відображає у Звіті про пільги за рік. Про це зазначають також контролери. У системі «ЗІР» у категорії 102.23 на запитання «Як подається звіт про суми податкових пільг платником податку, який має пільги з податку на прибуток та подає Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств лише раз на рік?» вони надали таку відповідь:

«Суб’єкти господарювання, що скористались пільгами з податку на прибуток підприємств, які подають податкову декларацію з податку на прибуток підприємств за базовий (звітний) податковий період, що дорівнює календарному року, відображають суми отриманих пільг з податку на прибуток підприємств у Звіті за підсумками податкового (звітного) року».

Зауважимо: якщо в підприємства були інші пільги — за них воно звітує щокварталу. А ось пільги з податку на прибуток у разі річного звітування показує саме в річному Звіті про пільги.