На підприємстві здійснюють операції, які не потрапляють до об’єкта обкладення ПДВ (зокрема за послугами від нерезидентів, місце постачання яких — за межами митної території України). Чи вважати їх пільгами та чи треба їх відображати у Звіті про пільги?

ВІДПОВІДЬ: Ні, необ’єктні операції не відображають у Звіті про пільги. Обґрунтуймо.

Спершу нагадаємо, що потрапляє до податкових пільг. Їх, зокрема, надають у формі (п. 30.9 ПКУ):

  • податкового вирахування (знижки), що зменшує базу оподаткування до нарахування податку та збору;
  • зменшення податкового зобов’язання після нарахування податку та збору;
  • установлення зниженої ставки податку та збору;
  • звільнення від сплати податку та збору.

Тож, непотрапляння операції до об’єкта оподаткування, вважаємо, не є пільгою. Адже звільнення від оподаткування операції та необ’єктність операції — різні речі.

Тепер зазирнімо до профільного в питанні Звіту про пільги Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233. Згідно з його п. 8 ПДВшні пільги визначають за операціями з постачання товарів, послуг, що Є ОБ’ЄКТАМИ обкладення ПДВ, і за операціями, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за ставкою 0%, а також тих, до яких застосовані спеціальні режими оподаткування.

Таким чином, однозначно необ’єктні операції залишаються за бортом, й у Звіті про пільги не відображаються.

Аналогічної думки й податківці:

«Оскільки за операціями з постачання товарів/послуг, які не є об’єктом оподаткування ПДВ, податкові пільги не визначаються, то платник податку, який здійснює такі операції, не повинен подавати звіт про суми податкових пільг» (категорія 101.26 системи «ЗІР»).

Галина МОРОЗОВСЬКА,

експерт з оподаткування та обліку