ФОП — платник єдиного податку групи 3, платник ПДВ, який здійснює роздрібну торгівлю текстильними товарами, найняв менеджерів зі збуту, що реалізуватимуть продукцію в інших містах «з рук» (без відкриття магазинів). Яким чином організувати розрахунки з покупцями за умови, якщо РРО не застосовується?

ВІДПОВІДЬ: Розрахунки за реалізований товар можуть здійснюватися як готівкою, так і шляхом перерахування коштів покупцем на розрахунковий рахунок підприємця.

У разі якщо оплата за товар провадиться в безготівковій формі — не має значення, ким і де було реалізовано товар: ФОП відображає отриманий дохід у Книзі обліку доходів і витрат (форма якої затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. № 579, даліНаказ № 579) у день зарахування виручки на розрахунковий рахунок (абз. 1 пп. 296.1.1 ПКУ; п. 5 Порядку ведення книги обліку доходів і витрат для платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затвердженого Наказом № 579, даліПорядок № 579).

А якщо розрахунки здійснюються готівкою, крім правил обліку доходів, потрібно також брати до уваги вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148 (даліПоложення № 148).

Зокрема згідно з абз. 3 п. 11 р. ІІ Положення № 148 оприбуткуванням готівки в касах фізичних осіб — підприємців, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх товарними чеками (квитанціями) і веденням книги обліку доходів і витрат (або книги обліку доходів), є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у книзі обліку доходів і витрат (або книзі обліку доходів) на підставі товарних чеків (квитанцій).

Варто наголосити: у листі від 20.07.2018 р. № 24188/6/99-99-14-05-01-15 фахівці ДФСУ зазначили, що, оскільки товарні чеки є підставою для оприбуткування готівки, ФОПу — платнику єдиного податку необхідно виписувати такий документ на кожен товар, що продається, незалежно від того, вимагає покупець цей документ чи ні.

Отже, насамперед потрібно запам’ятати, що кожен факт реалізації товару повинен супроводжуватися виписуванням товарного чека.