Фізособа-підприємець, що перебуває на загальній системі оподаткування, вирішила продати деякі основні засоби. Які податки потрібно буде сплатити?

ВІДПОВІДЬ: Спочатку доведеться вирішити, від чийого імені продаватимуться основні засоби: ФОПа чи фізособи. Але в будь-якому випадку потрібно буде сплатити ПДФО та військовий збір, а ФОПу-ПДВшнику — іще й ПДВ.

Право власності

Суб’єктами права власності є фізичні та юридичні особи — див. ст. 2, ст. 320 і ст. 325 Цивільного кодексу України (даліЦКУ). А ось такий суб’єкт права власності, як фізособа-підприємець, ЦКУ не виокремлює. Тобто, виходить, що майно може належати фізособі або юридичній особі, але не фізособі-підприємцеві.

Своєю чергою, «фізособа-підприємець» — це юридичний статус фізособи (громадянина), «який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку» (див. роз’яснення Міністерства юстиції України від 14.01.2011 р.).

До того ж ч. 1 ст. 320 ЦКУ визначено, що власник, зокрема фізособа, має право використовувати своє майно для провадження підприємницької діяльності.

Зважаючи на це, у межах своєї підприємницької діяльності фізособа-підприємець може купувати й продавати майно, яке належить їй як фізособі (громадянинові).

Крім того, ст. 52 ЦКУ встановлено, що фізособа-підприємець відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном. І навіть фізособа-підприємець, яка перебуває у шлюбі, відповідає за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм особистим майном і часткою в праві спільної сумісної власності подружжя, яка належатиме їй у разі поділу такого майна. Це також є підтвердженням того, що фізособа-підприємець може володіти своїм майном.

Отже, правовий статус підприємця передбачає реалізацію додаткових прав й обов’язків фізособи, які накладаються цим статусом. Причому майно фізособи-підприємця не відокремлюється від майна фізособи (громадянина).

Щоправда, на думку податківців, це не стосується нерухомості й автомобілів, право власності на які потребує держреєстрації, адже таке майно повинно продаватися лише від імені фізособи (громадянина) (див., наприклад, лист ДПС у м. Києві від 13.03.2013 р. № 2411/10/17-4-15, лист ДФСУ від 28.04.2015 р. № 4000/Б/99-99-17-02-02-14, а також ІПК ДФСУ від 19.12.2017 р. № 3046/П/99-99-13-02-03-14/ІПК).

Проте ПКУ не виокремлює таке майно та не забороняє купувати/продавати його від імені фізособи-підприємця. Цю можливість підтверджує й судова практика — див., наприклад, рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 р. у справі № 825/1704/17.

Таким чином, ФОП може самостійно приймати рішення щодо того, чи використовувати майно у своїй діяльності, чи це його власність як фізособи. Від того, який із цих варіантів він обере, залежатиме й податковий облік продажу відповідного майна.

Тож, з’ясуймо, які податкові наслідки будуть у разі продажу майна від імені фізособи-громадянина та від імені підприємця.

Продаємо майно від імені фізособи