Хто із сільгосптоваровиробників може претендувати на бюджетну дотацію? Як потрапити до Реєстру отримувачів бюджетної дотації? Як заповнювати «дотаційні» податкові накладні? Про це й не лише читайте в нашій консультації

Не всі сільгосптоваровиробники можуть бути отримувачами дотації

Вимоги до сільгосптоваровиробників, які потрапляють до кола потенційних отримувачів бюджетної дотації, наведені в п. 161.1 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України» від 24.06.2004 р. № 1877-IV (даліЗакон № 1877). Причому сільгосптоваровиробники, які відповідають цим вимогам, не обов’язково повинні ставати отримувачами дотації.

Дотація — річ добровільна. Як свідчить практика, певній частині сільгосптоваровиробників невигідно ставати її отримувачами. Адже в такому разі ПДВ-облік ускладнюється (про це йтиметься далі), а дотація, якщо й отримуватиметься, то для більшості — у невеликому розмірі. Отже, не варта шкурка вичинки. Але рішення про це прийматимуть сільгосптоваровиробники.

Бути отримувачами дотації можуть не лише юридичні, а й фізичні особи — сільгосптоваровиробники.

Розгляньмо три базові вимоги.

Вимога першаосновною діяльністю сільгосптоваровиробника є постачання сільськогосподарських товарів, вироблених ним на власних або орендованих основних засобах, причому питома вага вартості сільськогосподарських товарів становить не менш як 75% вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12-ти послідовних звітних податкових періодів сукупно (п. 161.1 Закону № 1877). Для новоутвореного сільгосптоваровиробника, зареєстрованого як суб’єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менш як 12 календарних місяців, питома вага сільськогосподарських товарів розраховується за результатами кожного окремого звітного періоду.

Варто зазначити: під час розрахунку питомої ваги сільськогосподарських товарів до складу основної діяльності сільгосптоваровиробника не враховуються оподатковувані операції з постачання основних засобів, що перебували у складі його основних засобів не менш ніж 12 послідовних звітних періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними та не становили окремої підприємницької діяльності.

Сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) — це:

  • товари, зазначені в групах 1–24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України «Про Митний тариф України» від 19.09.2013 р. № 584-VII, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції),
  • а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані чи вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) (п. 2.15 Закону № 1877).

Як бачимо, у п. 2.15 Закону № 1877 сказано про виробництво на власних чи орендованих потужностях. Тому виходить, якщо продукція вироблена в межах спільної діяльності, то для члена такої діяльності, у якого немає потужностей у власності чи оренді, ця вимога не виконується. Отже, вироблена в межах спільної діяльності продукція, яка йому дісталася, не включається до підрахунку частки сільгосптоваровиробництва.